KATEGORIA

TYP OFERTY

TEAM BUILDING, ćWICZENIA - CZY WARTO...

Określnie Team building lub jego polski odpowiednik czyli budowanie zespołu, wykorzystywane jest w ostatnim czasie do określenia często skrajnie różniących się od siebie celów. Warto więc zgłębić temat, aby w przyszłości ułatwić sobie dookreślenie swoich celów kryjących się pod tym hasłem. W skrócie wiec - budowanie zespołu to tworzenie synergii wśród grupy ludzi w celu osiągnięcia wspólnego celu.

Aby więc przystąpić do realizacji swojego projektu szkoleniowego, musimy zadać sobie podstawowe pytanie: JAKI JEST CEL MOJEGO ZESPOŁU  i czy występują jakieś elementy które uniemożliwiają osiągnięcie go w sposób satysfakcjonujący  z punktu widzenia współpracy i efektu biznesowego. Jeżeli nie jest to takie oczywiste, niezbędna będzie diagnoza zespołu w celu określenia jego mocnych i słabych stron.  Dopiero po określeniu elementów hamujących zespół możemy dobrać narzędzia która pomogą nam wypracować nowe umiejętności i nawyki.  

Dlatego bardzo ważne są dwa podstawowe elementy:  • I.    Czas życia zespołu,

  • II.   Wielkość zespołu a co za tym idzie, rodzaj wewnętrznego „hamulca” grupy.


Musimy pamiętać również że świadome budowanie zespołu jest złożonym procesem, w którym trener jest jedynie „zwierciadłem” zachowań grupy, a cała praca związana ze zmianą np. kultury organizacji lub złych nawyków leży na barkach szefa zespołu jak i jego członków.

Czas życia zespołu doskonale zobrazował Bruce Tuckman tworząc bazową teorię składającą się pierwotnie z czterech a docelowo z pięciu etapów:  • 1.    Formowania

  • 2.    Docierania

  • 3.    Normowania

  • 4.    Realizacji

  • 5.    Zawieszenia


Team building


Model Tuckmana w formie graficznej


Oczywistym zatem jest że na każdym z etapów funkcjonują inne mechanizmy zaangażowania, jakości współpracy i tym samym inny będzie dobór rozwiązań szkoleniowych.

Inaczej będziemy również rozwijać zespół w zależności od jego wielkości. Może się to wydać dziwne, ale czasem z punktu widzenia biznesowego nie ma przymusu bezwzględnej współpracy wszystkich zespołów w firmie, jeżeli nie istnieje pomiędzy nimi zależność współpracy w osiągnieciu wspólnego celu.


Możemy określić zatem cztery grupy zespołów:

1.    Zespół jednoosobowy  - są to na ogół specjaliści przypisani do pracy projektowej. Z wiadomych względów w tym przypadku będziemy się skupiać na rozwoju indywidualnych umiejętności wzmacniających element współpracy z ewentualnymi pozostałymi zespołami.

2.    Zespoły małe – w którym kolosalne znaczenie mają style osobowości, predyspozycje w komunikacji, zdolności motywacyjne. Każdorazowe wchłonięcie nowego członka zespołu w sposób znaczny może zachwiać dotychczasową strukturą zespołu. Pomocne są tutaj narzędzia oparte na teorii ról w zespole (Meredith Belbin), które pomagają w przypisaniu osób do odpowiednich zadań oraz wypracowaniu dobrego modelu komunikacji.

3.    Multizespoły – czyli grupa dwóch lub więcej zespołów małych, gdzie podstawowym problemem w skali globalnej jest wypracowanie współpracy pomostowej pomiędzy nimi. Bardzo często nieufność, rywalizacja są wpisane już w nieoficjalną kulturę organizacji.

4.    Duże zespoły – w których przyjęcie w swoje szeregi nowych członków zespołu nie ma wpływu na jego funkcjonowanie. Współpraca oparta jest w dużej mierze na realizacji misji firmy oraz kulturze organizacji.


MICE4u.pl


WOJEWÓDZTWO

PODSTRONY


Eventy tematyczne...
Kategoria: Pokazy
Podkategoria: Tematyczne
Typ oferty: Eventy
Cena: 0 zł
Team building dla ...
Kategoria: Obsługa
Podkategoria: Trenerzy
Typ oferty: Team building
Cena: 0 zł
Piknik firmowy Kra...
Kategoria: Obsługa
Podkategoria: Piknikowe tereny
Typ oferty: Piknik
Cena: 0 zł
Piknik firmowy w K...
Kategoria: Obsługa
Podkategoria: Piknikowe tereny
Typ oferty: Piknik
Cena: 0 zł
budowanie zespołu, Team building, wyjazdy integracyjne, imprezy integracyjne, eventy, szkolenia biznesowe, gry integracyjne, imprezy plenerowe, piknik firmowy, incentive, imprezy dla firm, Kraków, Warszawa, Katowice, imprezy firmowe, organizacja eventów, organizacja konferencji, szkolenia dla firm, wieczór tematyczny, konferencje, outdoor, organizacja konferencji, DJ, koncerty, artyści, agencja muzyczna, covery, karaoke, pokazy tańca, dobry konferansjer